Badanie moczu - o tym kiedy za dużo to niedobrze....:)

Badając mocz określa się m.in. ciężar właściwy. Co to właściwie oznacza? Mocz może być bardzo zagęszczony – widać to między innymi po kolorze moczu. Im bardziej stężony mocz tym jego kolor jest ciemniejszy. Zarówno obniżony ciężar właściwy moczu jak i podwyższony może świadczyć o patologii układu moczowego. Ciężar moczu informuje nas o zdolności nerek do zagęszczenia moczu. W przypadku niewydolności nerek  porównujemy nerki do „sita”- poprostu nerki nie są w stanie odpowiednio zagęszczać i stąd to porównanie 😉 . Bardzo ważnym pytaniem jest jak dużo piesek czy kotek pije (najlepiej określić jest ilość w militrach przez pomiar ilości wypijanej wody na dobę- nie jest to skomplikowana procedura, a dostarcza lekarzowi prowadzącymi istotnych informacji).

Co z kotami???

Nierzadko mówi się, że koty to kosmici- mają 7 żyć i w ogóle 🙂 Niestety w przypadku kocich pacjentów zarówno za duża ilość wody czy za mała ilość wypijanej wody może świadczyć o  patologii- nie ma tu niestety reguły….

Według najnowszych wytycznych zaleca się do żywienie kotów karmą mokrą, stosowanie fontanny w celu zwiększenia podaży wody.

Bardzo istotna jest także kontrola parametrów nerkowych we krwi i regularne okresowe badania moczu szczególnie u pacjentów powyżej 8 roku życia.

A co jeśli mój pies/kot pije dużo wody ?

Wzmożone pragnienie/wzmożone oddawanie moczu może być objawem m.in. chorób nerek, chorób endokrynologicznych, ropomacicza, bólu- diagnostyka róznicowa jest w tym przypadku niestety bardzo długa…. I tu również przychodzi nam z pomocą badanie moczu – ocena cytologiczna- obecność leukocytów, nabłonków, obecność białka w moczu… Niejednokrotnie, żeby potwierdzić zakażenie pecherza moczowego niezbędne jest wykonanie cystocentezy czyli nakłucia pęcherza moczowego – jest to procedura dość dobrze tolerowana przez naszych pacjentów, w większości przypadków nie wymaga znieczulenia, a  dzięki niej  możemy określić m.in. jaki patogen wywołał zakażenie układu moczowego.

rodzinnawet_badanie-moczu_1

Zdjęcia naszych pacjentów:

Rys. torbiel w nerce u pacjenta z przewlekłą niewydolnością nerek

rodzinnawet_badanie-moczu2

Rys. Obustronnie powiększone nadnercza (choroba Cushinga)

rodzinnawet-badaniemoczu3

Rys. Ropomacicze – powiększona jama macicy w stanie zapalnym wypełniona ropą